BEYŞEHİR - ‘YENİ BİR UCUBEYE HAYIR’

Beyşehirli esnaf, pazarcı ve vatandaşlar, Kapalı Pazar yerine katlı otopark yapımı projesini doğru bir yatırım ve hizmet olarak görmediklerini belirterek, ‘3 tirilyonluk yatırımın yıkılıp, çar çur edilip, yıkılmasını beklemek ayıp, yazık, günah!’ dediler.

12 Ocak 2017 Perşembe 12:47 < BÖLGE HABER
**  Beyşehirli esnaf, pazarcı ve vatandaşlar, Kapalı Pazar yerine katlı otopark yapımı projesini doğru bir yatırım ve hizmet olarak görmediklerini belirterek, ‘3 tirilyonluk yatırımın yıkılıp, çar çur edilip, yıkılmasını beklemek ayıp, yazık, günah!’ dediler.

** Beyşehirli esnaf, pazarcı ve vatandaşlar, Kapalı Pazar yerine katlı otopark yapımı projesini doğru bir yatırım ve hizmet olarak görmediklerini belirterek, ‘3 tirilyonluk yatırımın yıkılıp, çar çur edilip, yıkılmasını beklemek ayıp, yazık, günah!’ dediler.


Beyşehir Belediyesi’nin bir süreden beri Hal içerisindeki mevcut kapalı pazar yerinin yıkılıp yerine katlı otopark binası yapmak için projelendirme çalışmaları yürütmesi üzerine Beyşehirli vatandaşlar, pazarcı esnafı ve Hal içerisinde ticaret ile iştigal eden esnaflar bu duruma tepki gösterdi.
Beyşehirli vatandaşlar ve pazarcı esnafı ile Hal içerisinde esnaflık ve ticaret ile iştigal eden ticaret erbapları Hal içerisindeki kapalı pazar yerine katlı otopark yapımı projesini doğru bir yatırım ve hizmet olarak görmediklerini belirtterek, bugünkü maliyetlerle yaklaşık üç tirilyon lirayı bulan ve henüz hizmete gireli daha üç yılını bile doldurmayan kapalı pazar yerinin yıkılıp yerine katlı otopark yapılması fikrine anlam veremediklerini, yapılması halinde ise şehre yeni bir “UCUBE” yapı yapılmış olur şeklinde görüş belirttiler. 
Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız vatandaşlar; “Keyfe keder  bir çalışma için daha üç yılını bile doldurmayan bir tirilyonluk yatırımın yıkılıp, çar çur edilmesine gerek var mı? Belediyemizin parası bu kadar çok mu? Yazık değil mi harcanan bunca paraya? Daha iki buçuk, üç yıllık bir yatırım. Her hangi bir tehlike arz ediyorsa da güçlendirme çalışmalarıyla bu sorun çözülebilir. İlla kendiliğinden yıkılması beklenmemeli, oh olsun dercesine kaderine terk edilmemeli, gerekili temizleme, bakım ve güçlendirme çalışmaları bir an önce yapılmalı.  Evet burası inşa edilirken daha iyi bir proje uygulanabilirdi.” şeklinde konuştular. 
Yine görüşlerine başvurduğumuz pazarcı bir pazarcı esnafı da; 
“Mevcut şartlar dahilinde yapılan, gerçekleştirilen ve hizmete sunulan bu kapalı pazar yeri şu an ihtiyaca cevap veriyor. Kışın yağmur ve kar sularından, yazında sıcak ve güneşten halkı koruyor. Halkımız ve esnaf rahatça ihtiyaçlarını bu pazardan temin edebiliyor. Daha iyi bir proje yapılmadıkça böyle bir projeye ihtiyaç yok düşüncesindeyiz.” dedi. 
Yine konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Beyşehirli vatandaşlar da; 
“Salı günü hariç haftanın diğer altı günü de zaten otopark olarak kullanılıyor. Tahmini rakamlarla günlük 200 civarında bir araca da otopark alanı olarak hizmet veriyor. Beyşehir’deki otopark sorununun da kapalı pazar yerinin yıkılıp yerine katlı otopark yaparak çözüleceği inancında da değiliz. Beyşehir’deki otopark sorunu PTT, Şadırvan ve Beyaz Park civarında yaşanmakta. Buradaki esnaf ve alış verişe çıkan vatandaşların araçlarını hal içerisine, yapılması düşünülen katlı otoparka, getirip park edeceğini düşüncesinde de değiliz. Dolayısıyla otopark sorununa çözüm PTT, Şadırvan, ve Beyaz Park civarı bu alanlarda aranmalı. Hal içi, yani kapalı pazar yeri,  haftanın altı günü çevre esnafı ve vatandaşlarca da 200 araçlık bir otopark olarak kullanılmakta. Buraya yapılacak katlı bir otopark şehrin otopark sorununa çözüm getirmez. 
Hem ayrıca bu yer şehir merkezi durumunda. Belediyenin elinde kala kala böylesi  büyük ve kıymetli bir alan başka kalmadı. Doğru bir yatırım, güzel ve estetik bir projeyle bu yerin değeri 100 tirilyonları bulabilir. Bize göre böylesi güzel ve büyük bir yere katlı otopark yapılması doğru bir proje değil. Hem şehir estetiği, hem hizmet, hem karlılık açısından da doğru bir proje ve yatırım olmayacaktır. 
Daha üç yılını doldurmayan kapalı pazar yerinin maliyeti bugünkü değerlerle üç tirilyon. Yeni yapılması düşünülen katlı otoparkın maliyeti de en az 7-8  tirilyon, doğru proje olmadığı göz önüne alınıp bundan iki üç yıl sonra gelecek yeni bir yönetim de bunu yıkıp başka bir şey yapmayı düşünürse yazık değil mi memleketin, vatandaşın tüyü bitmedik yetimin 8-10 tirilyonunlarına. Yazık değil mi bu kadar paranın çar çur edilmesine. Günah değil mi yapılan israfa. Sayın başkan ve meclis üyeleri vicdanlı ve aklı selim düşünmeliler. Ben yaptım oldu. Biz yaptık oldu. Hayırlı olsun demekle bunun adı hizmet falan olmaz. Bunun adı zulüm. Bunun adı israf olur. Yazık bu memlekete. Elinizi vicdanınıza koyun ve bir kere daha düşünün.” şeklinde görüşlerini belirterek bu projeden vazgeçmeye çağırdılar. (Haber Merkezi)
3327 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
KONYA ⇓
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:56
İkindi 16:31
Akşam 19:22
Yatsı 20:41
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 3.4321     EURO 4.0965     IMKB 109704     ALTIN 147,771    
19°KONYA     Aktif Anket Yok...