Mehmet BUĞRA

09 Kasım 2009 Pazartesi 13:38 DİĞER KÖŞE YAZILARI

YENİ KONYA- BEYŞEHİR-ANTALYA YOLU (GEMBOS)

Beyşehir\'in çok uzun zamandan beri gündeminde bir kızıl elması var. Beyşehir\'i hatta Konya\'yı en kısa yoldan Antalya\'ya, hava alanına, limana bağlayacak olan Beyşehir-Gembos yeni adıyla Yeni Konya, Beyşehir-Antalya yolunun yapılması.

Son günlerde Beyşehir\'de yıllardır hayata geçirilmeyi bekleyen bu yol konusunda farklı bir strateji izleniyor. Proje Konya bölgesini de sahiplenmesi için Yeni Konya Antalya Karayolu diye isimlendiriliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin\'e yapılan ziyarette bu yoldan Yeni Konya Antalya yolu diye bahsedilmiş. Doğrusunu söylemek gerekirse doğru bir strateji izlenmekte. Zira bu yolun yapımı öncelikle Konya\'ya hatta İç Anadolu Bölgesi\'ne mutlak surette büyük katkı sağlayacaktır. Öncelikle gelişen Konya Sanayisi adına ihracat yapan Konyalı firmaların en kısa yoldan Antalya Limanı\'na ulaşabileceği, yurt dışı çıkışlarında da Antalya Hava Alanını kullanılabileceği düşünülürse Konyalı İş adamlarının hatta İç Anadolu Bölgesi\'nin bu yola sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.

Yine bu yolun yapımı halinde ülke ekonomisine turizm adına önemli katma değerler sağlayacağı kanaatindeyim. Kapadokya, Konya, Beyşehir, Gembos ve Antalya güzergahında yeni, farklı içerisinde inanç, doğa ve yayla turizmini barındırabilecek alternatif bir turizm potansiyeli yaratılabilir.

Bilindiği üzeri İç Anadolu Bölgesini, Akdeniz\'e bağlayan, Beyşehir-Antalya karayolu bağlantısı üç güzergah üzerinden yapılmaktadır. Beyşehir-Isparta-Antalya yolu 325 km. Beyşehir-Seydişehir-Akseki-Manavgat-Antalya yolu 265 km. Beyşehir-Cevizli-Akseki Manavgat-Antalya yolu 270 km\'dir. Beyşehir-Yeşildağ-Gembos-Eylif yaylası-Kesikbel-Taşağıl-Antalya yolu, Beyşehir köprüsünden 165 km\'dir. Bu yol bu gün Seydişehir\'den kullanılan yoldan yaklaşık 100 km. daha kısadır. Ayrıca rakım olarakta Seydişehir-Alacabel\'de 2000 metreleri bulan bu yola karşılık Gembos yolunda en yüksek rakım 1320 metredir. Hem yolun kısalığı hem de topografik özellikleri ile Beyşehir-Gembos Yolu\'nun yapılması devlete külfet değil, kuvvet verecektir bundan hiç şüphem yok.

Projesi tamamlanan ancak bu gün için DPT\'den onay bekleyen daha doğrusu ödenek noktasında sorunlar yaşayan bu yolun yapımı konusunda 1994 yılında ilk proje ve etüt aşamasında bulunan ve bu yol ile ilgili keşif özeti, taslak proje, fizibilite çalışmaları ile harita çalışmalarını hazırlayan ekibin içinde olan bir Beyşehirli kardeşiniz olarak bu yol konusunda fazla başarılı olamadığımızı düşünüyorum.

Bu gün içinde bu yolun yapımı konusunda Beyşehir\'in mutlak surette bu yolun önemi konusunda siyasilerin dikkatini çekebilmesi gerekmekte. Bu da birkaç kişinin çabasıyla olabilecek bir şey değil. Beyşehirli top yekun siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum kurum ve kuruluşlarıyla, şehir dışında yaşayan bütün Beyşehirliler derneklerinin katkılarıyla bir araya gelip BEYŞEHİR LOBİSİNİ Ankara\'ya taşımasını bilmelidir. Hiç kimsede bu yol üzerinden siyasi rant elde edeceğini düşünmemelidir. Ortak payda Beyşehir birliği olmalı. Beyşehirli bunu daha önce yaptı, yine yapabilir ama bu uyuyan devi uyandıracak siyasi liderlere ihtiyaç var.

10541 defa okundu.
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • hasan keskın - 20 Kasım 2010 Cumartesi 11:04
  bir antalyalı olarak bu projeyı desteklıyorum.aksekı ustunden konyaya ulasmak ecel terlerı dokturuyor ınsana
 • mert kaya - 05 Aralık 2009 Cumartesi 15:46
  helvanın olması için konya milletvekillerine ve siyasilere mektup ve emaille herkesin ulaşması lazım yoksa ne helva olur nede yol olur.
 • alper bilen - 05 Aralık 2009 Cumartesi 15:43
  Bu konuda öncelikle konya beyşehir yolunun duble olması konusunda yoğunlaşırsak daha sonra beyşehir antalya yolunu gündeme getirebiliriz.AKP ilçe başkanı Konya beyşehir yolunun duble olması konusunda 29 mart tan önce söz vermişti ama demekki unuttu. sık sık hatırlatmak lazım.
 • HASAN ÜNLÜ - 10 Kasım 2009 Salı 11:35
  BEYŞEHİR\'İMİZİ SEVİYORUZ.
  İNSAN SEVDİĞİNİ BAZEN ÖLÜMÜNE SEVER,ÖLÜMÜNE DEĞİL YAŞATMAK İÇİN SEVELİM.
  PARTİ TENSİLCİLERİMİ OLUR,BEYŞEHİR BİRLİĞİMİ OLUR,KİMLERE GÖREV DÜŞÜYORSA BU SORUNU CÖZMEK İÇİN ELBİRLİĞİ YAPILARAK NERDEN BAŞLANACAKSA BAŞLAYALIM.
  KARAHİSAR KÖYÜ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVE HAZIR OLDUĞUMUZU İFADE ETMEK İSTERİM.
  DERNEK BAŞKANI HASAN ÜNLÜ.
KONYA ⇓
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:56
İkindi 16:31
Akşam 19:22
Yatsı 20:41
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 3.4321     EURO 4.0965     IMKB 109704     ALTIN 147,771    
19°KONYA     Aktif Anket Yok...