Mehmet BUĞRA

30 Nisan 2010 Cuma 14:27 DİĞER KÖŞE YAZILARI

ADİL BAYINDIR GERÇEĞİ

Eskiler Hafıza-i Beşer Nisyan ile Maluldür demişler.

Gerçekten çok beğendiğim bir söz. Biz insanoğlu balık aklına sahibiz. Geçmişi çok çabuk unutuyoruz. Değerlerimizi hiç hatırlamıyoruz.

Geçen gün Beyşehir Üniversite şehri olurken diye bir yazı kalem almıştım. Bu yazıda Üniversite sürecinin dört mimarı olduğunu söylemiştim. Akkanat Holding yönetim kurulu Başkanı Ali Akkanat ve Kamil Akkanat ile S.Ü.Rektörü Prof.Dr. Süleyman Okudan ile Yüksek okul müdürümüz Prof.Dr. Hasan Kürşat Güleş'ten söz etmiştim. Sonra yazıyı okuduktan sonra kendimce haksızlık ettiğimi düşündüm. Yüksek Okulumuzun bu noktaya gelmesinde daha önce okulumuzda görev yapmış bir çok Akademisyen kadrosuyla birlikte okul müdürlüğü yapan Önder Pilten, Ramazan Çalık, M. Kemal Çiftçi, Caner Arabacı gibi değerli Akademisyene de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Fakat burada bir kişiye özel paragraf açmak istiyorum.

1989 yılından 2002 yılına kadar 15 yıl Beyşehir'de aralıksız görev yapan Beyşehir eski Belediye Başkan Adil Bayındır'ın Üniversite sürecindeki katkılarını da göz ardı edemeyiz.

Sanıyorum 1989 yılı yaz aylarıydı, dönemin Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil Cin bir Beyşehir ziyaretinde Sayın Bayındır'dan şok bir taleple karşılaştı.Beyşehir'e Yüksek Okul açılması önerisi karşısında Rektör bina olursa neden olmasın dedi. Bunun üzerine dönemin Başkanı Adil Bayındır Yüksek Okul açılması halinde şu anda Sendika binası olarak kullanılan o günkü Belediye binasını Yüksek Okul'a tahsis edebileceğini söyleyerek,Konya'da ilk defa bir ilçede Yüksek Okul açılmasını gerçekleştirdi.Yanlış hatırlamıyorsam uzun bir sürede okulun memur ve hizmetli kadrosu da Belediyece karşılandı.

Belediyenin eski binasında başlayan Üniversite süreci daha sonra şimdi Kız Meslek Lisesi ek binası olarak kullanılan eski kütüphane binasında devam etti. Ama Üniversiteden gelen bütün taleplere olumlu bakan bir Belediyecilik anlayışı ve bir Belediye başkanı vardı. Başkan Bayındır bu süreçte başta okul müdürleri ve Rektörlerle kurduğu iyi diyaloglarla öğrenci sayısını ve bölüm sayısını üçe, beşe katladı. Okul artık dar geliyor ve müstakil bir binanın ihtiyacı herkes tarafından dile getiriliyordu. İşte bu süreçte Yüksek Okulun bu günkü yerini istimlak ederek Yüksek okula veren başkan Bayındır açılışı bizzat dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz tarafından yapılan bu binanın yapımı ile ilgili Kültür ve Tabiat varlıkları kurulunca mahkemeye verilerek soruşturma geçirdi. Bunları unuttuğumuzu düşündüm… Ve bir hakkı da teslim etmek adına bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Yüksek Okuldan bahsedilince bir başka hakkı da teslim etmeden geçemeyeceğim.

Mevcut Belediye Başkanı Sayın İzzet Taşçı'da İl genel Meclis üyeliği süresince Okul Dernek Yönetiminde yer alarak katkı sağlarken son bir yıllık süreçte bir çok milletvekilinin sıra beklediği bir ortamda YÖK başkanı ile iki kez görüşerek yeni bölümler ve fakültenin açılması konusunda kendisinden önce başlatılan mücadelede bayrağı daha da ileri taşımak adına son derece önemli görevler yaptığını da söylemek durumundayız.

Tabii Okul Dernek Başkanı Ticaret Odası Başkanımız Sayın Salih Gül'ü de unutmadım.

Tekrar Adil Bayındır ile devam edecek olursak; Sayın Bayındır'ın benimde hayatımda çok önemli bir yeri olduğunu, kendisinden çok şey öğrendiğimi, hayat boyu kendisini her zaman rehber edindiğimi de ifade etmek isterim.

Adil Bayındır bu günkü Beyşehir'in temellerini atan insandır.

Alt yapısını kurduğu şantiyelerle kanalizasyon, asfalt, parke, bordür, büz hizmetlerinin temelini atarken, yaptığı İçme suyu tesisleri, Kanalizasyon arıtma Otogar Belediye Hizmet Binası ile de modern Beyşehir'in öncüsü oldu. Ali Akkanat ile kurduğu yakın dostlukla bugün Beyşehir'de bin kişinin çalıştığı Beyteks ile Targetin kurulmasına vesile olan Bayındır Beyşehir organize sanayisindeki mermer fabrikaların da fikir babasıdır… Kısaca Adil Bayındır Beyşehir'e almadan veren yaptığı hizmetlerle taraflı tarafsız herkes tarafından takdir edilen bir başkandır.

Bu vesileyle bugün buradan Sayın Bayındır'a Beyşehir'e yaptığı hizmetlerden dolayı Beyşehirli'ler adına bir kez daha teşekkür ediyor onun güzel bir sözüyle yazıma son vermek istiyorum... Güneş'in koşarak doğup hüzünle battığı bu güzel Şehir'i sevmemek mümkün değil. İşte belki de bu yüzden bu Şehir'de gönüllü tutuklu kaldık.

3435 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • mustafa - 05 Mayıs 2010 Çarşamba 13:03
    ne kadar kolaydır insanların arkasından konuşmak beyşehiri beyşehir yapan sayın adil bayındırdır ama anlayana vede ileriyi görene saygılarımla
  • Konyalı - 01 Mayıs 2010 Cumartesi 12:07
    Beyşehirin Özalıydı daha çok ararsınız.Adil bayındır döneminde tüm başbakanları beyşehire getirmişti şimdi bakan getiremiyorlar,eksik bir konuya açıklık getireyim yüksek okulun yapımıyla yargılandı imar müdürüyle beş yıl ceza aldılar buna açıklık getireyim onüç yıl başkanlık döneminde bir çok denetim geçirdi ama yanlış uygulam menfeaat sağlama yolsuzlukdan hiç ceza almadı ama Beyşehire hizmetden dolayı yargılandı ve ceza aldı.İşine gelmeyenler atar tutarlar ama Beyşehir Adil Bayındırı çok arar saygılar.
KONYA ⇓
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:56
İkindi 16:31
Akşam 19:22
Yatsı 20:41
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 3.4321     EURO 4.0965     IMKB 109704     ALTIN 147,771    
19°KONYA     Aktif Anket Yok...