Mehmet BUĞRA

22 Ocak 2013 Salı 14:01 DİĞER KÖŞE YAZILARI

BEYŞEHİRİN VEKİLİ VAR!..

Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış’ı çocukluğundan beri tanırım. Ortaokul yıllarından sonra Anadolu Lisesi’nde öğrenimine devam ettiği günlerde okul gazetesi çıkarmak için geldiğinde bizim de o zaman yaptığımız iş nedeniyle birçok kez bir araya gelmişizdir. Şimdi Ak Parti Beyşehir İlçe Başkan yardımcısı olan Hazım Kesme, kardeşimizle olan hukukumuzdan dolayı üniversite yıllarında da zaman zaman özellikle yaz tatilinde Beyşehir’e geldiğinde de sık sık bir araya gelir, ülkenin geleceği adına fikir alışverişinde bulunurduk. Yani siyasete ilgisi Gençlik yıllarından beri vardı.

Bu siyasete olan ilgisi onu, Ankara hukukta dergi çıkarmayla başlayan ve sonra Zelkuf Kazdal’la başlayan siyasi çıkışını Ak Parti Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı ve şimdilerde de Konya milletvekili olarak süslemesine sebep oldu. Siyasi birlikteliğimizde daha milletvekilliği aday adayı olmadan önce başlamış ve gerek adaylık gerekse seçim sürecinde elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce destek olmaya çalıştık.

Kendisini geçtiğimiz hafta içerisinde Ankara’da TBMM genel kurul kulisinde ziyaret edip, görüşme fırsatımız oldu. Cuma günüde Beyşehir’de yaptığı toplantıların bir kısmını izleme imkânımız oldu. Beyşehir için yaptığı çalışmaları bugün bizim gazetenin manşetinde iki gündür de yerel ve ulusal kanallarda okumak ve izlemektesiniz. Onları yazımın sonuna doğru sizlere paylaşacağım. Ancak son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim. "Ben kendisine verdiğim vekaletimden memnunum." Kendisinden Allah razı olsun. Dün tanıdığım Mustafa Akışla bugün tanıdığım Mustafa Akış arasında bir fark yok. Ne Ankara’nın büyüsü, ne de o makamın büyüklüğü onu değiştirmedi. 29 yaşında milletvekili olan bir Beyşehir evladı o yaşta o makamın ağırlığını kaldırmasını bildi. Ağır olgun Beyşehir’i ve bölgeyi kucaklayan bilgisi ve görgüsüyle konulara farklı yaklaşmasını bilen Beyşehir’i mecliste uzun yıllar temsil edebilecek bir devlet adamı yetiştirdiğimizi düşünüyorum.

Benim ikili görüşmeler ve toplantılardan edindiğimiz izlenimlerle birlikte Beyşehir’in ve Beyşehirlinin kafasındaki soruları birinci ağızdan sizler için özetliyorum:

Bir- Konya-Beyşehir-Antalya (Derebucak, Kesikbel ve Taşağıl) bildik Gembos yolu en geç 2015’te hizmete girecek.

İki- Bütün köy ve kasaba yolları 2015’e kadar tamamlanacak.

Üç- Beyşehir-Karaburun yolu bu yıl yapılacak.

Dört- Beyşehir gölü Türkiye’nin geleceğidir. Son zamanlarda ki taşkın koduyla ilgili spekülasyonlara taviz verilmeyecek. Mevcut kod korunacak, Göl kenarında kıyı tahkimatı ve temizliği yapılacak.

Beş- Beyşehir yüksek öğretim kurumları Selçuk Üniversitesi bünyesinde kalacak. Eşrefoğlu Ali Akkanat üniversitesinin temeli için başta kadro sıkıntısı olmak üzere Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu ve Sağlık Meslek Yüksekokulu hayata geçirilecek. Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu bünyesinde Beyşehir’deki silah Sanayini destekleyici, Endistüriyel tasarım bölümü ile Ziraatle ilgili bir bölüm açılacak.

Altı- Organize Sanayideki müteşebbislerin sorunları çözülecek. Üzümlü ve Huğlu’daki silah sanayinin organize sanayiye kaydırılması için Kızılcaköy-Bayavşar arasında yeni bir yol açılacak.

Yedi- Üzümlü ve Huğlu’da ki sölah üreticilerinin dünyayla entegre olması ve ordunun silah üretiminin yapılabilmesi için çalışmalar yapılacak.

Sekiz- Doğalgaz konusunda Enerji Bakanı Taner Yıldız’la görüşülüp Konya’da dağıtımı yapan Gaznet firmasıyla görüşülmesi ve Beyşehir’e doğalgazın getirilmesi konusunda ricacı olunacak.

Dokuz- Yeni Devlet hastanesine baharla birlikte başlanacak.

On- Şimdiki at çiftliğinin olduğu yere Adliye binası yapılacak.

On bir- Hastanenin yanına Sağlık Meslek Lisesi yapılacak. Mevcut Sağlık Meslek Lisesi de Gençlik Merkezi olacak.

On iki- Tarımda reform yapılacak. Bölgenin sulu tarıma geçmesi bahçe tarımına yönlendirilmesi sağlanacak bu gayede Kıreli Sulama Projesi de hayata geçirilecek.

On üç- Mevcut emniyet binasının yanındaki yeni binanın son iki katı yıkılacak

On dört- Göl kıyısında ki metruk bina milli parklar bilgilendirme ofisi olacak.

On Beş- Şu anda ismi verilmeyen nitelikli bir lisenin açılması da gündemde.

On altı- Bölgedeki ekonomik refahı sağlamak adına Beyşehir’in şehir dışındaki iş adamlarının Beyşehir’e yatırım yapması için ziyaretler yapılacak.

On yedi- Üstünler’de ki mevcut izcilik tesisleri modern bir kamp merkezi olacak.

Birde unutmadan söyleyeyim bölgemizin yetiştirdiği Sayın Ali Akkanat ve Kamil Akkanat’ı şükran ve minnetle anmakta.

Bu yazdıklarımı bir yere yazın 2015’e kadar Beyşehir’i güzel günler bekliyor.

Son söz : BEYŞEHİR’İN VEKİLİ VAR.

9593 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
KONYA ⇓
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:56
İkindi 16:31
Akşam 19:22
Yatsı 20:41
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 3.4321     EURO 4.0965     IMKB 109704     ALTIN 147,771    
19°KONYA     Aktif Anket Yok...