Mehmet KOÇ

13 Temmuz 2017 Perşembe 10:46 DİĞER KÖŞE YAZILARI

İKİNCİ BÜYÜK BULUŞMA

Gazetemiz yazarı,  Genel Yayın ve Haber Müdürü sayın Mehmet Koç’un 28 Haziran 2017 Çarşamba günü, Beyşehir Lisesi’ndeki Pilav Günü’nde yapmış olduğu konuşmayı aşağıda sunuyoruz:"Sayın protokol, sayın konuklar, sayın davetliler, Beyşehir Lisesi’nin, dünden bugüne bir sel gibi akıp gelen, değerli mensup ve sevgili mezunları!
    Konuşmama başlarken, bu okuldan emekli olmuş bir edebiyat öğretmeni, aynı zamanda Beyşehir Lisesi’nin ilk mezunlarından biri olarak sizleri en içten sevgi,  saygı ve en derin kalbi duygularımla selamlıyorum. 
    Şu anda böylesi tarihi bir günde sizlerin huzurunda, sizlere hitap ediyor olmak, sizlere seslenmek benim için mutlulukların en büyüğü… Geçen yıl böyle bir mutluluğu, bir ilki burada hep birlikte yaşamıştık. Bu yıl da, biz Beyşehir Lisesi mezun ve mensuplarını bir araya getiren, bize bu güzel, tatlı anı, duyguyu ve günü yaşatan, bu büyük buluşmayı, bu etkinliği bir kez daha hayata geçiren, gerçekleştiren,  başta lise müdürümüz Sayın Musa Göker Bey olmak üzere, çalışma arkadaşlarına, organizasyonda emeği geçen, katkısı bulunan herkese, şahsım ve Beyşehir Lisesi mensup ve mezunları adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. 
        ***
    Beyşehir Lisesi, hiç kuşkusuz, tarihi ve tarihi misyonu olan bir köklü  lise, bir ulu çınar!… O nedenle, yarım yüzyılı aşkın bir geçmişe ve zaman sürecine sahip ve ilimiz Konya’da tek lisenin olduğu 1950’li yıllarda ilçeler bazında ilk açılan Akşehir, Ereğli ve Karaman liseleri arasında yer alan liselerden biri… Beyşehir Lisesi; çevremizdeki Seydişehir, Bozkır, Akseki, Şarkikaraağaç gibi ilçelerde henüz lise, hatta ortaokul bile yokken, bulunduğu bu bölgenin eğitim merkezi, eğitim üssü konumunda olmuş ve sözü geçen ilçelerin çocuklarının da eğitim-öğretim görevini uzun yıllar üstlenmiş, yerine getirmiş bir önemli kurumdur.  
    1959’da Beyşehir Lisesi’nin açılmasında, o zamanın DP Konya Milletvekili hemşerimiz rahmetli Sayın Reyhan Gökmenoğlu’nun önemli hizmeti, çabası, katkısı ve rolü olmuştur. Bu kalıcı hizmetinden dolayı, bu vesileyle, Sayın Gökmenoğlu’na Allah’tan rahmet diliyor ve kendisini minnetle, şükranla anıyorum.
        ***
    Öte yandan 1994’te de, o zamanın Konya Milletvekili, lisemiz mezunu hemşerimiz Sayın Ali Günaydın’a da Beyşehir Lisesi bünyesinde, kısa bir süre öncesine kadar eğitim öğretimde bulunan, yabancı dil ağırlıklı bir lise olan ‘Süper Lise’nin açılısına yardımcı olması nedeniyle bu hizmetinden dolayı teşekkür ediyor, kulaklarını çınlatıyor, kendisine buradan sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.
        ***  
Sevgili konuklar, değerli kardeşlerim;
Beyşehir Lisesi, 1959’dan günümüze değin; bilim adamından akademisyenine, öğretmenine, doktorundan avukatına, mühendisinden işadamına, birçok meslek dalında ve en son politikada söz sahibi olmuş, bağrından binlerce, on binlerce öğrenci çıkarmış, yetiştirmiş, mezun etmiş ve bugün bu insanlar Beyşehir Lisesi’nin meşalesini vatanın dört bir yanına taşıyarak, ülkemizin gelişmesi için büyük bir özveriyle hizmet veriyorlar. Bu durum gurur vericidir. Beyşehir Lisesi günümüzde de “Beyşehir Anadolu Lisesi”  adı altında, bu tarihi görev ve misyonunu artan bir hızla sürdürmektedir.
        ***
Değerli kardeşlerim, sevgili konuklar,
İzin verirseniz konuşmamı;  2001’de Konya Milli Eğitim Müdürlüğünün, ‘24 Kasım Öğretmeler Günü’ nedeniyle, il çapında, öğretmenler arasında düzenlediği “öğretmen konulu” şiir yarışmasında birinciliğe ve ödüle layık görülen “Ben Öğretmenim Çocuklar” adlı şiirimle bağlamak ve sonlandırmak istiyorum. Bu şiir tüm mezunlara, öğrencilere gitsin!
En içten saygılarımla…
        ***
BEN ÖĞRETMENİM ÇOCUKLAR
Ben öğretmenim çocuklar,
Ben sizlerle varım,
Sizlerle yaşarım.
Okula ilk gelişiniz,
Korkak, ürkek ve çekingenliğiniz;
Daha dün gibi aklımda.

Ben öğretmenim çocuklar,
Unuttuğunuz yüzleriniz,
Şen şakrak gülüşleriniz,
Gözleriniz, sözleriniz…
Oturduğunuz sıralarda kalan,
İzleriniz bende.

Ben öğretmenim çocuklar,
Her biriniz bir ok gibi saplı yüreğimde,
Her biriniz bir demet çiçek,
Bir yudum su…
Ülkemizin geleceği, Ata’mın umudu;
Bir coşkun deniz oldunuz içimde.

Ben öğretmenim çocuklar,
Bilesiniz ki sizinle ayaktayım,
Sizinle nefes alıp vermekteyim ben.
Hep görmeliyim üzüm tanesi gözlerinizi,
Okşamalıyım ipek saçlarınızı.
Benim dostlukları hiç değişmeyen dostlarım,
Anılar dünyasında duygu kuşlarım.

Ben öğretmenim çocuklar,
İşte tatil bitmiş,
Zil çalmış,
Toplanmışsınız bahçede yine,
Okullar açılmış.

Ben öğretmenim çocuklar,
Zamanımı doyasıya paylaştığım ışıklarım,
Eşsiz ve nadide çiçeklerim!
Düşerseniz düşerim,
Koşarsanız koşarım,
Ağlarsanız ağlar,
Gülerseniz gülerim.
Sizi yaşam gibi, 
Sizi aşk gibi,
Sizi çocuklarımmış gibi,
Sizi dost gibi, 
Sizi arkadaş…
Ve sizi insan gibi severim!"
        28 Haziran 2017 Çarşamba
        Mehmet Koç/ Em.Öğretmen
1667 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
KONYA ⇓
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:56
İkindi 16:31
Akşam 19:22
Yatsı 20:41
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 3.4321     EURO 4.0965     IMKB 109704     ALTIN 147,771    
19°KONYA     Aktif Anket Yok...