Murat Sezgin

24 Eylül 2010 Cuma 22:27 DİĞER KÖŞE YAZILARI

NİCE 28. YILLARA

28 yıl dile kolay çeyrek asırdan fazla bir zaman dilimi demektir. Bu kadar süre zarfında halkı bilgilendirmek kolay değil. Günümüzde Yerel gazete çıkarmak hiç kolay değil. Eleman bulmadan tutun dağıtımına kadar birçok sorunla karşılaşırsınız. Bütün bu ve buna benzer sorunların üstesinden gelerek 28 yıldan beri gazete çıkarmak her babayiğidin harcı değil. Bundan dolayı Beyşehir'in Sesi Gazetesini çıkaranları tebrik etmek gerekir.

Beyşehir'in Sesi Gazetesi ile 1994 yılının Temmuz ayında tanıştım ve o günden beri de okumaktayım. Hatta yazı yazmaya bile başladım. Yaklaşık beş senedir de yazıyorum. Burada yazı yazmanın ayrı bir tadı ve hazzı var. Yılların deneyimi Mehmet KOÇ hocamın sohbetler ayrı bir tad.

28 yıllık süreci değerlendiremem ama Beyşehir'in Sesi gazetesinin yaklaşık 15 yıllık sürecini değerlendirebilirim. Bu değerlendirmeleri yaparken (Kütahya'nın Emet ilçesinde çıkartılan Gazi Emet Gazetesinin sahibi) Sayın Mehmet AKIN'ın cümleleri de aklıma geldi. Onlardan da esinlenerek onbeş yıllık süreci şöyle değerlendirebilirim:

Bu gazete BEYŞEHİR'in dir.

Bu cümleden kastım; Beyşehir'in Sesi Gazetesi Selahattin Mızrak'ın olmadığı gibi Beyşehir Kaymakamlığı'nın, Beyşehir Belediyesi'nin değildir. Ya da AKP, MHP, CHP veya DP'nin de değildir. Ya da Harun'nun, Hüsnü'nün, Mustafa'nın, Faruk'un, Atilla'nın değildir. Bu gazete Beyşehir'in, Beyşehirlinindir.

Beyşehir'in Sesi Gazetesi Beyşehir için muhaliftir.

Beyşehir'in Sesi Gazetesi hiçbir güç odağının yanında yer almaz tam aksine güçsüz olanın yanına geçer. Doğrunun yanında yer alır. Yalakalık, yandaşlık yapmaz, böyle beklentileri olanlara güler geçer. Çok kızarsa gülüp geçmez birkaç cümleyle doğruyu anlatarak gereken cevabı verir. Şöyle geriye doğru gazetenin arşivdeki sayfaları karıştırılırsa bunları net olarak görmek mümkündür.

Bu gazete Beyşehir için kolay kolay memnun olmamaktadır.. Beyşehir için yapılan hiçbir şeyi yeterli görmemektedir. En iyisinin yapılmasını istemektedir. Bu yüzden Beyşehir de göz boyamaya ait ufak işlere kızar, Beyşehir'i "aza alıştıranlara" savaş açar.

Bu gazete sevinmeyi bilir..

Sevindiği zaman da tadını çıkarır. Sevindiği olayları Sekiz sütuna manşetten haber verir. Bu konuya birkaç örnek verecek olursak

1989 tarihinde ilçemize açılan Meslek Yüksekokuluyla ilgili haberler,

Beyteks'in açılışıyla ilgili manşetler,

Dört yıllık Turizm İşletmeciliği Yüksekokuluyla ilgili haberler. Daha bunun sarhoşluğundan kurtulmadan belki Türkiye'de bir ilk olan bir olay: ilk defa bir ilçede iki fakülte bir meslek yüksekokulu bulunmasıyla ilgili haberler,

İşletme fakültesinin kurulmasıyla ilgili olarak verilen haberler,

Spor alanında da; dünya ve Avrupa şampiyonlarımızla ilgili haberler.

Seydi Bey Entegre tesisiyle ilgili,

Tüfek sektörü, mermer sektörü……….

Daha yazamadığımız birçok konuda Beyşehir ve Beyşehirlilerin sevinciyle sevinmiş ve bunları tarihe şerh etmiştir.

Emek verilen ve Beyşehir için yapılan her iş Beyşehir in Sesi Gazetesi için önem arz etmektedir.

Bu gazete güzel haber yapmaya, hizmet edeni övmeye can atmaktadır. Yeter ki Beyşehir'e hizmet edilsin.

Kısaca iyi ki varsın Beyşehir'in Sesi Gazetesi

Nice 28 yıllara…

16944 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
KONYA ⇓
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:56
İkindi 16:31
Akşam 19:22
Yatsı 20:41
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 3.4321     EURO 4.0965     IMKB 109704     ALTIN 147,771    
19°KONYA     Aktif Anket Yok...