Beyşehir Gölü temizleme çalışması başladı

Beyşehir Gölü temizleme çalışması başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Beyşehir Gölü’nde temizleme çalışmalarına başladığını belirtti.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik ve beraberindeki kurum amirleri Beyşehir gölünde incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler neticesinde Konya Büyükşehir Belediyesi, Beyşehir Gölü’nde temizleme çalışmalarına başladığını belirtti.
Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, “Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile birlikte Beyşehir’in projelerini hep birlikte yerinde etüt ettiklerini ifade ederek, Beyşehir Gölü’ne ve Beyşehir’e gösterdiği hassasiyetten ötürü, kendisine şahsım ve Beyşehir halkı adına teşekkür ediyorum.” dedi.
Başkan Altay 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Beyşehir Gölü’nde incelemelerde bulunarak Konya Büyükşehir Belediyesi olarak çevreye çok önemli yatırımlar yaptıklarını ifade etti. 
Konya ve çevresi için Beyşehir Gölü’nün önemine değinen Başkan Altay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 5 milyon liralık desteğiyle Göldeki balıkçı ağlarının temizlenmesini yaptıklarını ve yeni tespitler yapılarak Beyşehir gölünün doğal halini koruyacaklarını söyledi.
Başkan Bayındır, “Gönül Adamı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ederim.”
Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız, hizmet eri, gönül adamı Uğur İbrahim Altay’a Beyşehir’e gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ederek, şu açıklamalarda bulundu.
Başkan Bayındır, “Güneşin koşarak doğup hüzünle battığı şehir Beyşehir’den, selam olsun.  Hizmet eri, gönül adamı Uğur İbrahim Altay’ı ağırlamaktan keyif aldık, gururlandık. Beyşehir’in projelerini yerinde birlikte etüt ettik. Kendisine, tüm Beyşehir halkı adına, sonsuz teşekkür ediyorum. Beyşehir Gölü ile ilgili göl temizliği çalışmalarına hep birlikte başlayacağız. Sayın başkanımızın, anlattığı gibi gölümüzün dibine alüvyon üstüne kurşunuyla çökmüş olan ağların temizlenmesi, kıyı sahaların yapılması gibi çalışmalarımız devam edecek. Çalışmalarından ve gerekli hassasiyetlerinden dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a, Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik ve Konya Büyükşehir’in bütün çalışanlarına, teşekkür ediyorum. 
Başkan Altay, “Çevre konusunda projeler yürütüyoruz”
Konya Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle Beyşehir Gölü’nde temizleme çalışmalarına başladı. Gölde incelemelerde bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Büyükşehir Belediyesi olarak böyle bir başlangıç yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Amacımız Beyşehir Gölü’nün doğal halini korumak. Çünkü Beyşehir Gölü sadece Konya’nın değil, tüm Türkiye’nin çok önemli bir varlığı. Beyşehir’e su çok yakışıyor.” dedi.
Konya Büyükşehir Belediyesi olarak çevre konusunda çeşitli projeler yürüttüklerini anlatan Başkan Altay, “Tüm ilçelerimizin atık su arıtma tesisleriyle ilgili bir çalışma yapıyoruz. İnşallah tüm ilçelerimiz atık su arıtmaya kavuşmuş olacak. Ayrıca Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi’ni de en iyi uygulayan illerdeniz. Bu konuda ilçe belediyelerinin koordinasyonunu sağlıyoruz. İnşallah yeni uygulamalara da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Gölü Yaşatmak Ve Temiz Tutmak En Önemli Görevimiz
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 5 milyon liralık desteğiyle Beyşehir Gölü’nde bir proje yürüttüklerini belirterek konuşmasına devam eden Başkan Altay, şunları kaydetti: “Göldeki balıkçı ağlarının temizlenmesini yapıyoruz. Önceden temizlenenleri tespit ederek, yeni tespitler yapıyoruz. Amacımız Beyşehir Gölü’nün doğal halini korumak. Çünkü Beyşehir Gölü sadece Konya’nın bir varlığı değil, tüm Türkiye’nin çok önemli bir varlığı. Beyşehir’e su çok yakışıyor. Beyşehir, turizmimizde önemli merkezlerimizden biri olacak ama aynı zamanda gölün korunması Konya’da tarımın korunması anlamına geliyor. Çünkü buradan her yıl özellikle Çumra’ya sulama için ciddi bir su alıyoruz. Ama bir taraftan da gölü yaşatmak, temiz tutmak en önemli görevimiz. Balıkçı ağlarının temizlenmesiyle birlikte göldeki ekosistemin de korunmasını arzu ediyoruz. Çünkü burada hayvan varlığı var. Bunun mutlaka korunması gerekiyor. Bu konuda herkese görev düşüyor. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Dünya Çevre Günü’nde böyle bir başlangıç yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.
 Beyşehir’i korumak ve güzelleştirmek hepimizin görevidir. Konya’nın tüm projelerinde olduğu gibi burada da finansman desteğini veren Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a teşekkür ediyorum. İl Çevre Müdürlüğümüzle koordinasyon halinde tüm çevre sorunlarını birlikte projelendiriyoruz. Sayın müdürümüzün şahsında çevre müdürlüğümüzün tüm çalışanlarına da teşekkür ediyorum. Konya bu dönem koordinasyonla öne çıkan bir il oldu. İlçe belediyelerimizle birlikte Konya’yı adeta nakış nakış işliyoruz. İnşallah Konya çok daha güzel günleri görecek.”
Hülya Şevik, “Gölün gelecek nesillere bırakılabilmesi için gerekli tedbirleri alacağız.”
Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik de “5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürüteceğimiz Beyşehir Gölü temizliği projesi için bir başlangıç yapıyoruz. Gölün gelecek nesillere bırakılabilmesi için korunması ve gerekli kirlilik önleyici tedbirlerin alınması gerekiyor.” şeklinde konuştu.