YKS Beyşehir’de sorunsuz yapıldı Emniyet Müdürü bir adayı sınava yetiştirdi

YKS Beyşehir’de sorunsuz yapıldı Emniyet Müdürü bir adayı sınava yetiştirdi

Beyşehir’de 2020 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) üç oturum halinde başarı ve huzur içerisinde gerçekleştirildi.
Beyşehir’de üniversite sınavına girmek için başvuran yaklaşık 2300 aday, Cumartesi günü sabah oturumunda Temel Yeterlilik Testi (TYT), Pazar günü sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Pazar öğleden sonraki oturumda Yabancı Dil Testi (YDT)’de ter döktü.
Bu yıl sınavlar koronavirüs Kovid-19 salgını nedeniyle, YKS’nin her oturumunda, koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtıldı. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı. Adaylar sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için görevliler tarafından yönlendirildi.
Beyşehir ÖSYM Koordinatörü ve SÜ Ali Akkanat İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Acar: Beyşehir’de gerçekleştirilen sınavlarda her hangi bir sorun yaşanmadığını belirtti. Acar,  “YKS sınavlarının ilçemizde gerçekleştirilmesi, hem Beyşehir’de yaşayan liselerden mezun öğrencilerimiz ve hem de aileleri açısından son derece faydalı ve mutluluk verici olmuştur. Öğrencilerimizin ve ailelerimizin iki gün süren sınavlar için Konya’ya gitmelerine gerek kalmadan Beyşehir’de sınava girme imkânlarının olması, onların sınav başarılarına ve sınavların huzur içerisinde gerçekleşmesine önemli katkı sağlamıştır. Konya ilimizin güzide şehri mavi ve yeşilin bir arada olduğu şehri Beyşehir, bu önemli sınav görevini başarıyla ve sorunsuz olarak gerçekleştirmiştir.’ dedi.
EMNİYET MÜDÜRÜ BİR ADAYI SINAVA YETİŞTİRDİ
Beyşehir’de, isim benzerliği nedeniyle yanlış okula gelen genç kızı, İlçe Emniyet Müdürü makam aracına bindirerek girişin son bulmasına dakikalar kala sınava yetiştirdi.
Beyşehir İlçe Emniyet Müdürü Salih Erdem, YKS dolayısıyla sınav merkezi okulları kontrol ederken Ali Akkanat Anadolu Lisesi’nin önüne geldiğinde annesiyle beraber büyük bir panik ve üzüntü yaşayan bir kız adayın olduğunu gördü.
Öğrencinin yanına gelen Erdem, Ali Akkanat Kampüsü’ndeki yükseköğrenim kurumunda sınava girmesi gerekirken sınava gireceği okul merkezi sandığı Ali Akkanat Anadolu Lisesi’ne yanlışlıkla geldiğini belirten genç kızı aracı da olmadığını söyleyince makam arabasına bindirdi. Emniyet Müdürü Erdem, sınav girişine 10 dakika kala genç kızı uzak mesafede bulunan kent dışındaki Ali Akkanat Kampüsü’ndeki sınav merkezi eğitim kurumuna yetiştirerek geç kalmadan sınava girmesini sağladı.
Öte yandan, Ali Akkanat Kampüsü’nde saat 10.00 olduğunda kapıların girişlere kapanması sonrasında geç gelen bir aday da sınav için okula alınmadı.